Kiedy w witrynach sklepowych pojawiają się gwiazdki i bombki choinkowe, a z głośników w galeriach handlowych zaczynamy słyszeć  świąteczne melodie, wpadamy w zakupowy szał. Zbliża się czas rozdawania upominków. Dzieci z niecierpliwościa czekają na przybycie świętego Mikołaja, pisząc do niego listy ułatwiają nieco dorosłym problem z wyborem właściwego prezentu. Na prezent pod choinkę często wybieramy książki. Jakie lektury mogą  spodobać się chłopcom, a jakie dziewczynkom? Oto kilka propozycji. 

Książki dla chłopców

Większość chłopaków chciałaby zostać znanym piłkarzem. Gra w piłkę nożną to ulubiona, męska rozrywka – tak było i jest. Mali zawodnicy uwielbiają ganianie po boisku i nie straszne im wyczerpujące treningi. Dla wielu to świetna zabawa i możliwość spotkania się z kolegami poza murami szkoły. Książka o futbolu to prezent dla chłopaka, który może zachęcić go do spędzenia kilku godzin nad pasjonującą lekturą. Książka pt.” Ćwierćfinał to już coś!” to  wciągająca i zabawna opowieść o przygodach grupy chłopców, którzy postanowili wziąć udział w turnieju drużyn podwórkowych. Czy uda się spełnić marzenie i dotrą do ćwierćfinału?        . 

Nietypowa opowieść o kierowcy busika o numerze rejestracyjnym DRU111 to historia, która stawia swych czytelników przed pewnymi wyzwaniami. Tytułowy Janek w książce Wojciecha Kułaka to ciekawa i tajemnicza postać. Grupa przyjaciół boryka  się ze swymi dziecięcymi problemami, a  on, ich starszy o kilka lat przyjaciel, pomaga w ich rozwiązywaniu. 

Książki dla dziewczynek

Sa lektury przekazywane z pokolenia na pokolenie. Należy do nich cykl książek o rudowłosej Ani z Wyspy Świętego Edwarda. Dziewczynka przeżywa moc pasjonujących przygód. Książki Lucy Maud Montgomery opowiadają o prawdziwej miłości i przyjaźni na całe życie. Uczą walki z przeciwnościami losu, zachwytu nad światem i jego urodą.

Obdarzona bujną wyobraźnią i wielkim sercem, gadatliwa i uparta  Ania Shirley od wielu już lat jest bratnią duszą czytelniczek na całym świecie. Jej pogoda ducha pomaga zmierzyć się z wszelkimi przeciwnościami losu z uśmiechem na twarzy i wiarą w zwycięstwo tego, co dobre i piękne.